Sokolové ve Stráži vzpomněli upálení mistra Jana Husa
Sokolové ve Stráži vzpomněli
upálení mistra Jana Husa
Památný sokolský kámen s letopočty 1415 a 1915 obrůstají lípy ve tvaru kalicha. Nachází se v lesíku u cesty ze Stráže nad Nežárkou do sousední Pístiny.
Strážští Sokolové nedbali útlaku ze strany rakouských úřadů během první světové války a oslavili 6. července roku
1915 pětisté výročí mučednické smrti mistra Jana Husa.
Na památku vytesali do kamene na sokolském cvičišti
v Hlinicích datum 1415, kdy pod nebohým kazatelem zapálili římskokatoličtí hranici. Z druhé strany kamene pak doplnili letopočet 1915, který přerušuje velké písmeno S jako Sokol.
Památný sokolský kámen je jakoby vložen do kalicha, který kolem něj tvoří lípy. Česká Stráž nad Nežárkou a místní strážci srdce Evropy zůstávali věrni pravému Bohu, který je laskavý. Ve svém kostele přijímali pod obojí až do roku 1600, kdy z něj byli vykázáni kališničtí faráři a nastoupili jezuité.
Umučení Jana Husa vnímala drtivá většina lidí jako útok na svobodnou víru a napadení pořádků Českého království. Pokračující brutalita římskokatolické frakce nakonec vedla ke slavnému husitskému povstání. Úcta k Husovi jako ke svatému mučedníkovi přetrvala až do porážky stavovského povstání v roce 1620. Právo na svobodnou víru se však z Čechů nepodařilo vymýtit ani během násilné rekatolizace a germanizace po třicetileté válce. Nezabraly ani pokusy o vymazání vzpomínky na mistra Jana Husa podstrčením římskokatolického idolu Jana Nepomuckého.
Z dobových záznamů uvařily Textové lahůdky