Vydří – perla u Stráže nad Nežárkou

28.03.2020

Vydří - perla u Stráže nad Nežárkou

Mezi poli, lesy a rybníky se kousek od Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku ukrývá malebná vesnička Vydří s chaloupkami, kapličkou a secesní budovou staré školy. Místní legendy vypráví o tajné podzemní chodbě, prastaré tvrzi a pekelném psu.

Vydří je písemně zmiňováno již roku 1364 jako součást tehdejšího strážského panství. Nejstarší stavení se v gruntovních knihách datují k 16. století, existovala však dávno předtím. Dnes v obci žije asi 130 lidí, ještě před sto lety jich tam bývalo skoro 450.

Podzemím se došlo z Vydří až do hradu ve Stráži

Na Pánově vršku, který se zvedá nedaleko cesty vedoucí na Plavsko, se podle místní legendy nalézá vstup do tajné podzemní chodby. Prý vedla až do hradu ve Stráži nad Nežárkou a ještě počátkem 20. století ji zkoumali vyderští chlapci. Když se však jeden z nich přiotrávil kysličníkem, tak dospělí vchod zavalili a postupně se na jeho přesné umístění zapomnělo. 

Po tvrzi ve Vydří nezůstalo ani památky

Na některém z kopců ve Vydří měla stát i tvrz. Její existenci nahrává účel celého Strážska, kterým byla ostraha zemské hranice s Rakouskem. Strážský učitel a historik František Zátka udával, že se nacházela pod Pánovo vrškem v místech stavení č. p. 23, nicméně průzkum ji tam údajně nepotvrdil.

Další možnou lokalitou tvrze by mohl být kopec v Tichém lese. Podle zkušenosti některých zdejších obyvatel v něm skutečně panuje nezvyklé ticho, vnímavější lidé pociťují stísněnost a často tu prý zažijete pocit, že vás někdo pozoruje. Již zesnulý rodák František Kaštánek z chalupy č. p. 62 vyprávěl, že právě v místech Tichého lesa byla kdysi dávno, snad před 200 lety, svedena bitva, ve které padlo mnoho vojáků. Balvany na kopci by mohly být rozvalinami tvrze a terénní nerovnosti zas pozůstatky obranných valů. Kromě toho tady duní zem jakoby se těsně pod povrchem ukrývaly nějaké dutiny, snad bývalé sklepení.

Černý pes z Tichého lesa

O Tichém lese ve Vydří u silnice vedoucí na Hradec se rovněž traduje, že z něj vystupoval strašidelný pes. Babička Jiřího Mangla z chalupy č. p. 62 ho prý spatřila, když tam šla na houby. Černý pes větší než doga jí zastoupil cestu a pozoroval ji svítícíma očima. Začala před ním couvat a teprve když byla hodně daleko, na patě se otočila a utekla domů. Její tchyně jí pak vysvětlila, že je to něčí duch a že se k němu člověk nesmí otočit zády.

Pocházela Eliška - manželka šestiprstého Jindřicha - z Vydří?

Podle badatele Zátky nosili prý zemani z Vydří ve znaku kapra a právě z jejich rodu měla pocházet i Eliška, která se provdala za slavného Jindřicha ze Stráže. Zemřela roku 1444 a je pohřbena v hradní kapli u kostela ve Stráži nad Nežárkou. Její náhrobek z prosté žuly však místo kapra zdobí štít s pěti svislými břevny. Český historik a genealog August Sedláček se proto domníval, že byla spíše ze šlechtického rodu Schaffgotschů. Trestuhodné zničení zámeckého archivu ze Stráže nad Nežárkou nám bohužel znesnadňuje tuto záhadu rozluštit, jisté však je, že se obyvatelé Vydří stejně jako ostatní strážáci hlásili po Jindřichově vzoru ke kališnické víře až do příchodu jezuitů roku 1600.

Modrou růži ve Vydří vystřídala červená a zlatá

Po vymření pánů ze Stráže a z modré růže po meči koncem 15. století změnilo Vydří společně se zbytkem strážského panství opakovaně majitele, až jej získali rodoví příbuzní z Třeboně. Poslední z nich Petr Vok z Rožmberka s červenou růží v erbu pak polovinu strážského panství blíže k Třeboni až po Novou řeku připojil ke svému třeboňskému statku. Zbytek strážského dominia včetně Vydří prodal 9. října 1596 dalšímu Vítkovci, kterým byl Adam II. z Hradce se zlatou růží ve znaku. Zanedlouho po jeho smrti připadla ves zrádnému ministrovi Vilému Slavatovi, který se k pánům z Hradce přiženil a roku 1618 ho čeští stavové vyhodili jako zemského škůdce z okna. Když koncem 17. století uschla mužská větev Slavatovského rodu, přešlo Vydří po přeslici do majetku hraběte Šternberka. Již roku 1715 však získal ves šlechtický rod Černínů, přesto nám obecní znak Vydří po téměř 550 letech připomíná svou slavnou minulost pod praporcem modré růže.

Z legend a pověstí uvařily Textové lahůdky

Cykloturistická mapa Strážska

Získejte plán jihočeského města Stráže nad Nežárkou s prohlídkovou trasou a vyprávěním a také cykloturistickou mapu Strážska se třemi komentovanými výlety.

  • praktický skládací formát do kapsy
  • vzpomínkový suvenýr z dovolené
  • milý dárek z cest

Z jihočeské Stráže rovnou do zahraničí

Pokud už znáte Stráž nad Nežárkou a Strážsko, dopřejte si cenově výhodný zájezd do atraktivních turistických destinací. V případě objednávky přímo z těchto stránek podpoříte projekt Průvodce Strážskem a nebude vás to stát ani korunu navíc.